Gelişen teknolojiyle takip edilmesi gereken hastalıkları, dövme şeklindeki biyosensörler ile devamlı gözetimde tutmak mümkün olacak. Teknolojinin nelere kadir olduğunu bir kez daha görüyoruz. İşte bu yeni teknolojik dövmeler hakkında detaylar.

Sağlık alanındaki gelişmeler çok ilginç yönlere doğru gidebiliyor. Daha önce cilde yapıştırılan etiket şeklinde sensör görmüştük,şimdi de biyosensör ekli dövme tasarlanmış durumda. Bu sensörler normal dövme şeklinde cilde eklenip kan şekeri, sodyum ve pH seviyelerini kolayca takip etmek için kullanılabiliyor. DermalAbyss ismindeki proje, vücuttaki belli hastalıkları devamlı takip etmesi zorunlu kişiler için düşünülmüş. Kandaki glükoz seviyesine tepki gösterebilen bir solüsyon, dövme mürekkebi ile birleştirilip kişinin tercih ettiği bir şekilde o kişinin cildine işlenmektedir.Mesela kan şekerini ölçen koldaki mavi renkli bir dövme, şeker oranları yükseldiği anda kahverengiye dönüşüp uyarı verebiliyor. Böylece şeker hastalığı bulunan kişiler bu teknolojik dövme sayesinde iğne yağma derdinde de kurtulmuş olabilecek.

Bu yöntem genel kullanıma açıldığında büyük potansiyele sahip olacak gibi görünüyor. Dünya üzerinde milyonlarca insan diyabet hastalığı ile yaşıyor ve parmaktan kan alarak şeker ölçen cihazların kullanımı çok yaygın. Ama bu cihazlar dikkatli kullanılmazsa enfeksiyon riski olduğu ve kolayca bozulup yanlış ölçüm yaptıklarına dikkat çekiliyor. Vücuda eklenecek biyosensörlerin bunları bertaraf etmeleri dışında, anlık sonuç verebiliyor olmaları da önemli bir etken.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları