Medeni ve beynelmilel kıyafet, bizim için, çok cevherli milletimiz için layık bir kıyafettir. Onu giyeceğiz.” diyen Mustafa Kemal Atatürk, halkının karşısında her daim kusursuz şıklığı ile çıkmış ve yadsınamaz bir stil sahibi olması halkına muhteşem bir örnek olmuştur. Atamızın o şahane zarafetiyle üzerinde taşıdığı kıyafetlerine ve stiline hep birlikte göz atalım ne dersiniz.

1. Zamanın ötesinde bir lidere zamansız bir stil yaraşır elbette! Atamızın bu zamansız şıklığı da öncelikle modayı, sanatı büyük bir ilgiyle takip etmesinden kaynaklanıyordu.Zamanın ötesinde bir lidere zamansız bir stil yaraşır elbette! Atamızın bu zamansız şıklığı da öncelikle modayı, sanatı büyük bir ilgiyle takip etmesinden kaynaklanıyordu.

Dünyada olup biten her şeyden haberi vardı elbette ki!

2. Modanın merkezi Fransa'dan eğitim almış usta bir terziyle çalıştı yıllarca.Modanın merkezi Fransa'dan eğitim almış usta bir terziyle çalıştı yıllarca.

Altı sene Paris'te moda eğitimi gören ve İstanbul'a döndüğünde artık usta bir terzi olan Levon Kordonciyan, Atatürk'ün vazgeçemediği terzisiydi. Onun adını ve mirasını ise artık torunları yaşatıyor...

3. Bu şıklığın ve zarifliğin en önemli sebebi ise Gazi Mustafa Kemal'in o kıyafeti baştan aşağı mükemmel bir şekilde taşıyabilmesiydi. Sonuçta bir kıyafetin güzel olması herkesin onu kusursuz bir şekilde taşıyabileceği anlamına gelmiyor!

Image

4. Bir kombini tamamlayacak en önemli detaylar olan cep mendili, baston, papyon, kravat, kol düğmesi gibi aksesuarlarını büyük bir özenle seçerek yakışıklılığına yakışıklılık katardı.Bir kombini tamamlayacak en önemli detaylar olan cep mendili, baston, papyon, kravat, kol düğmesi gibi aksesuarlarını büyük bir özenle seçerek yakışıklılığına yakışıklılık katardı.

Aksesuarlarına özel diktirdiği kıyafetleri bile varmış Atamızın!

5. Kendini çok iyi tanıması, bir kıyafetin fiziksel özelliklerine uygun olmasına özellikle dikkat etmesini sağlardı. Mesela boyunun daha uzun gözükmesi için pantolonlarını bol paça diktirirdi.

Image

6. Tam olarak ne istediğini bilmesi doğru tarzı yakalamasındaki en büyük etkendi.Tam olarak ne istediğini bilmesi doğru tarzı yakalamasındaki en büyük etkendi.

Kimi zaman istediği kıyafeti terzisine bizzat kendi çizerek gösterirmiş.

7. Hem rahat hem bir o kadar da şık nasıl olunur adeta kitabını yazacak kadar bir stil sahibiydi.Hem rahat hem bir o kadar da şık nasıl olunur adeta kitabını yazacak kadar bir stil sahibiydi.

8. Tam bir öndere yakışır şekilde dönemine, kıyafetine uygun olarak taktığı şapkalarıyla bütün ülkeye 

 Tam bir öndere yakışır şekilde dönemine, kıyafetine uygun olarak taktığı şapkalarıyla bütün ülkeye örnek oldu.

İnsanın önce kendine saygısı olması böyle bir şey.

9. Smokininde seçtiği hem renk hem kumaş hem de detay ne kadar incelikli, matematiksel bir zekaya sahip olduğunun dış görünüşüne yansımış haliydi adeta.Smokininde seçtiği hem renk hem kumaş hem de detay ne kadar incelikli, matematiksel bir zekaya sahip olduğunun dış görünüşüne yansımış haliydi adeta.

Smokin taşımak öyle kolay bir şey değildir.

10. Elbette onun muntazam oturuşu, duruşu ve bakışı olmasa kıyafetler sadece kıyafetti. Atamızın kendine has karizmasıydı onlara can veren.Elbette onun muntazam oturuşu, duruşu ve bakışı olmasa kıyafetler sadece kıyafetti. Atamızın kendine has karizmasıydı onlara can veren.

Sezen Aksu'nun dediği gibi tam bir "uzun uzun konuşuruz bir gün son İstanbul beyi" dedirten bir karizma değil de ne?

11. Taşıması son derece zahmetli olsa da ortalığın tozunu attırdığı pelerinleriyle de adeta moda ikonu olduğunu gösterirdi herkese.

Image

12. Ne zaman, nerede, nasıl giyinilmesi gerektiğini her zaman çok iyi bilir; böylece sade seçimleri bile her zaman göz doldururdu Ulu Önder.Ne zaman, nerede, nasıl giyinilmesi gerektiğini her zaman çok iyi bilir; böylece sade seçimleri bile her zaman göz doldururdu Ulu Önder.

13. Son olarak herkese öyle kolayca yakışmayacak ekose model Atamıza yakıştığı kadar kimseye yakışmadı!

Son olarak herkese öyle kolayca yakışmayacak ekose model Atamıza yakıştığı kadar kimseye yakışmadı!

Sadece üstün zekasıyla, ileri görüşlü bir komutan olmasıyla değil aynı zamanda stil ve zevk sahibi olmasıyla ve sanata düşkünlüğüyle de kalplerimizde yeri doldurulamayacak bir önder bizim Atamız!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)



Facebook Yorumları