Bağırsaklarımıza ikinci beyin denmesinin bir sebebi var. Çünkü bağırsaklarımızın mutluluk hormonu olarak isimlendirilen serotoninin yüzde 90’ını üretiyor. Dolayısıyla onu neyle beslediğimiz de sakin ve iyimser olmak isteyen bizleri o oranda etkiliyor. Bu nedenle mutlu biri olmak ve sağlıklı kalmak için aşağıdaki yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Cornflakes ve atıştırmalık barlar

Image

Genelde diyette iken tükettiğimiz bu yiyecekler aslında hiç de sağlıklı değil. Etiketlerine baktığınızda 8 gram şeker görebilirsiniz. Bu nedenle hızlı bir enerji üretimine neden olsalar da kan şekeriniz aşırı bir hızla normalin altına düştüğünde, vücudunuz stres hormonlarını salgılar ve ruh halinizde değişiklikler olur.

Ambalajlı şekerler

Image

Şekerin ne kadar büyük bir suçlu olduğunu artık hepimiz iyi biliyoruz. Ancak ayda yılda bir yenilen kurabiye de size çok bir şey yapmaz. Bizim derdimiz marketlerdeki o rengârenk ambalajlı şekerlemelerde. Bu şekerlemeler çocuklarda hiperaktiviteden dikkat eksikliğine birçok hastalığa neden olabilen sorunlu yiyeceklerdir.

Fast food

Image

Hâlâ fast food yiyen var mı bilmiyoruz ama biz yine de bir kez daha uyaralım. Bu yiyecekler trans yağ oranı açısından oldukça zengindir. Kısmen hidrojenlenmiş yağlar çoğu fast food’un raf ömrünü uzatır ancak sizin dengenizi bozar. Yapılan araştırmalar düşük yağ asidi düzeylerinin kötümserlik, depresyon ve saldırganlığa neden olduğunu göstermiştir.

Margarin ve katı yağ

Image

İşin gerçeği margarini bir hamamböceğine bile yediremezsiniz. Trans yağlar daha önce bahsettiğimiz gibi sizin hoş biri olmanızı engelliyor. Ayrıca sağlığınızı da ciddi anlamda tehdit ediyor. Umarız yemeklerinizi artık onunla yapmaktan vazgeçmişsinizdir

Paketli kuruyemişler ve konserveler

Image

Bir dahaki sefere fıstık veya fındığınızı açmadan önce içindeki katkı maddesi listesini bir kontrol edin. Çoğu MSG (monosodyum glutamat) içerir. Bu madde yaygın olarak kullanılır ve size korkunç bir baş ağrısının yanında yorgunluk ve zayıflık hissi armağan eder. 

Diyet içecekler

Image

Aspartam adı verilen yapay tatlandırıcı fenilalanin isminde bir aminoaside içerir. Bazı bilimsel araştırmalar ise bu fenilalaninin serotonin üretimini engellediğini göstermiştir. Bu nedenle yapay tatlandırıcılar içeren her türlü içeceği hayatınızdan çıkarmak sizi daha mutlu bir insan yapacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları