Sera gazlarının emisyonlarını azaltmak yönünde birçok çare varken, havayolu firmalarına bu konuda hala iyileştirme yapılabilmesine yönelik bir endüstri olarak bakılmamaktadır. Yeni teknolojiye sahip uçaklar sadece bir galon benzin ile uçabilirken, aynı zamanda çok verimli olabilmektedir.

Zunum Aero adlı uçak firması tamamen elektrikli hatta hibrit jetler sayesinde bu dengeyi sağlamaya yönelik çalışmalar yapmakta. Washington merkezli bu firma, kısa mesafeli uçuşlar yapabilen bölgesel jetlere yönelmekte. Zira havacılık sektöründe kısa uçuşlarda yüzde kırk oranında artmakta olan emisyon oranının çevreye vermiş olduğu zararların azaltılması görüşünü benimsemektedir. Firma elektrikli jetlerin ilki üzerinde oldukça sıkı bir şekilde çalışmaktadır. Zunum Aero adlı uçak firmasının hedefi 2020'li  senelerin başlarında on yolcu kapasitesine sahip elektrikli jet filosuna sahipolmak. Elektrikli hibrit uçakları hayata geçirmek isteyen firmanın Yön. Krl. Bşk. Ashish Kumar’ın Microsoft ve Google gibi teknoloji devlerinde yaşamış olduğu tecrübeler ve Boeing gibi havacılık alanındaki devlerden almış olduğu destek firmanın gelecek açısından parlak bir yapıya sahip olacağını kanıtlar nitelikte.

Image       Image   

Havacılık alanında ümitle beklenen o ki genel iş modelinin,teknolojinin maliyetlerini dengelemesine yardımcı olması ve elektrikli uçak konusunda bir ilke imza atması beklenen Zunum uçak firmasının tedarik etmekte olduğu güzergahların uçuş maliyetleri konusunda büyük ölçüde düşüş sağlamasının beklenmesidir. Böylelikle havacılık sektöründe kısa menzilli, yüksek hıza sahip, ucuz ve çevreye duyarlı hava yolculukları ile bir devrim yaratılabilir.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları