Artık sinir bozucu labirent otoparklarda park yeri aramak zorunda kalmayacaksınız. Stanley Robotics’in geliştirdiği robotlar aracınızı otopark girişinden alarak park edecek. Otoparklarda park yeri aramak, çoğu zaman labirente sıkışıp kalmış hissi vererek can sıkıcı bir hal alabilmekte.

Özellikle yanlış park nedeniyle iki aracın park edebileceği bir yeri bir araba tek başına kaplıyorsa durum iyice sinir bozucu bir hal alıyor. Stanley Robotics şirketi,sizi bu dertten kurtararak otomobilinizi bir otoparkın girişinde bulup sizin için park eden, Stan isimli robotlar geliştiriyor. Stan, her çeşit arabayla uyumlu şekilde çalışıyor. Arabanızın altına girerek tekerleği kelepçeliyor ve hidrolik sistemiyle arabayı kaldırıyor.  Arabayı tamamen kaldırabildiği ve etrafında hareket ettirdiği için anahtara ihtiyaç duymaz. Stan, uygun bir park yerine ulaştığında arabayı yere indiriyor ve kelepçeleri açarak park işlemini tamamlamış oluyor.  Arabayı çıkmaya hazır halde park ettikleri içinde, sadece aracınıza binip kontağı çevirmeniz yeterli. Robotlar için, bir arabayı park etmek sadece bir kaç dakika sürüyor. Arabayı çıkmaya hazır halde park ettikleri için de, sadece aracınıza binip kontağı çevirmeniz yeterli.

Image   Image

Karmaşanın fazla olduğu hava alanı otopark işletmecileri robotik park sistemlerine yönelik yatırımlarda bulunuyor. Özerk araçlar geliştirilerek yaygınlaşana kadar bu robotlar kullanılacak gibi görünüyor. Yapılan bu habere göre otopark robotları Paris'teki Charles-de-Gaulle hava alanında çalışmaya başladılar bile. Robot teknolojisi sayesinde hava alanlarında insanların arabalarını park etme sıkıntıları ortadan kalkacak gibi gözüküyor. Bu teknolojinin diğer alışveriş merkezlerinin otoparkları gibi yerlerde de uygulanmasını diliyoruz.   

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları