Lingmo'nun Translate One2One ismini verdiği kulaklık, karşınızdaki kişinin söylediklerini, saniyeler içinde sizin dilinize çevirebiliyor!

Tatildeyken gizli gizli yabancı dil konusundaki yetersizliğinizden utanma devri Lingmo'nun Translate One2One cihazı ile sona eriyor olabilir. Bu 179 dolarlık cihaz, siz işinize bakarken kulağınıza neredeyse anında tercümeler fısıldamayı vaat ediyor. 

Image

Avustralyalı yapımcılara göre cihaz, IBM Watson doğal dil işleme platformunun sunduğu makine öğrenme teknolojisini kullanıyor ve 3-5 saniye arasında size cevap verebiliyor. Bu tam olarak "anında" sayılmaz ama bir sözlüğün sayfalarını karıştırıp aramaya göre çok daha hızlı. Tamamen bağımsız olması da cabası. Başlık ve kulaklığın dahili 3Gbağlantısı olduğu için, tercüme için Bluetooth veya WiFi ile cep telefonunuza bağlanması gerekmiyor. Cihaz an itibariyle, Amerikan İngilizcesi, İngiliz İngilizcesi, Japonca, Fransızca, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Portekizce destekliyor. Türkçe'nin ne zaman geleceği, veya gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

Sistem öğrendikçe tercümede daha iyi olması bekleniyor. Şu anki testler tercümelerin %85'inde isabetli olduğunu gösteriyor. Cihazın arkasındaki takım, cihazın bağlamı, konuyu anlamada da iyi olduğunu söylüyor. Yani mesela İngilizce'de "havalı" manasındaki "cool" ile, serin manasındaki "cool" u çok güzel ayırt edebiliyor. Cihazın yurt dışında Temmuz ayında piyasaya çıkması beklenmektedir.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları